قیمت انواع پنجره دو جداره

با رشد دانش بشری در امر ساختمان سازی، افزایش جمعیت کره ی زمین و تغییرات آب و هوایی، استفاده از سیستمهای جدید در صنعت ساختمان سازی ضروری و غیر قابل انکار است.

یکی از این تغییرات شگرف در صنعت ساختمان سازی، در حوزه ی درب و پنجره رخ داده است. ما در سال‌های اخیر شاهد تحولات بسیار عظیمی در حوزه  پنجره دو جداره  نسبت به سنوات گذشته بوده ایم.

پنجره دو جداره چیست؟

پنجره های دوجداره نوعی پنجره های عایق هستند. در حقیقت از اصطلاح جداره زمانی استفاده می شود که در پنجره دو یا سه قاب یا جداره ی فلزی یا شیشه ای وجود داشته باشد. پنجره‌های عایق دارای دو یا سه قاب شیشه‌ای هستند که به وسیلهٔ هوا یا گازهای دیگر برای کاهش انتقال حرارت جدا شده‌اند.

در نهایت چنین پنجره هایی به دو جداره یا پنجره سه جداره شناخته می‌شوند و عایق مناسبی برای انتقال حرارت نسبت به نمونه‌های سنتی (پنجره‌های فلزی) می باشند.

پنجره های دوجداره چگونه دسته بندی می شوند؟

همزمان با استفاده از پروفیل در ساختن درب و پنجره، مدل های مختلف و کارآمدی از پنجره های دوجداره برای ساختمان ها طراحی و ساخته شده است.

نمونه هایی از این تحولات در تولید پنجره های دوجداره با ظرفیت های متنوع با توجه به نوع و حجم پروفیل مصرفی، تعداد لولاهای باز شو، نوع شیشه ی مصرفی اعم از دو و سه جداره بودن شیشه ها، سکوریت و لمینیت و همچنین تزریق گاز آرگون با درجه خلوص ۹۹/۹۹٪ هستند؛ که می توان به آن ها اشاره کرد‌.

مزایای پنجره دوجداره

استفاده از پنجره ی uPVC مزیت هایی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم؛

 1. با استفاده از پنجره دوجداره uPVC می توان هزینه های مورد نیاز برای تامین حرارت و برودت ساختمان در فصول مختلف را کاهش داد.
 2. همچنین پنجره دوجداره به نوعی عایق آلودگی صوتی در برابر ورود صدای محیط بیرونی و درونی خانه ها محسوب می شوند
 3. پنجره های uPVC به عنوان عایقی در برابر جریان الکتریسیته هستند.
 4. همچنین از این پنجره ها برای جلوگیری از ورد گرد و غبار و آلودگی هوا در محیط های شهری شلوغ استفاده می شود. روش کار بدین شکل است که با کار گذاشتن نوارهای لاستیکی در ساختار پنجره ها، که بین قاب پنجره ها قرار می گیرد، از ورود آلودگی هوا جلوگیری می شود.

قیمت پنجره دوجداره

متاسفانه این روزها در شرایط سخت اقتصادی، برآورد هزینه ها نسبت به گذشته برای افراد بسیار حیاتی شده است. قیمت پنجره دوجداره نیز یکی از پارامتر های مهم و تاثیر گذار در هنگام خرید پنجره دوجداره و برآورد هزینه های ساخت و ساز است و یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و خریداران محترم محسوب می شود. پس داشتن قیمت دقیق پنجره ها بسیار حائز اهمیت است.

از جمله این عوامل می توان به نوع پروفیل مصرفی، ابعاد، نقشه، تعداد بازشو و فرم کتیبه پنجره ها اشاره کرد. در ابتدا شما باید برای محاسبه قیمت دقیق پنجره دوجداره ، ابعاد حدودی درب و پنجره خود را داشته باشید.

انواع پنجره  دوجداره

معمولاً انواع پنجره‌ دوجداره با در نظر گرفتن مدل بازشو و جنس پروفیل مصرفی در ساخت آن ها، دسته‌بندی می‌شوند.

تقسیم بندی پنجره دو جداره بر اساس مدل بازشو:

 • پنجره دوجداره تک حالته
 • پنجره دوجداره دو حالته
 • پنجره دوجداره لولایی
 • پنجره دوجداره کلنگی
 • پنجره دوجداره آکاردئونی
 • پنجره دوجداره سایبانی
 • پنجره دوجداره خلیجی
 • پنجره دوجداره فرانسوی
 • پنجره دوجداره فولکس واگنی
 • پنجره دوجداره کشویی
 • پنجره دوجداره دایره‌ای

اکنون به معرفی برخی از متداولترین نوع این پنجره ها می پردازیم؛

پنجره دوجداره کشویی

یکی از پرطرفدارترین مدل‌های پنجره در ساختمان های امروزی، پنجره دو جداره کشویی است. این مدل پنجره مناسب ترین و بهترین پنجره دوجداره برای خرید محسوب می شود. پنجره دوجداره کشویی در بیشتر ساختمان ها قابل اجرا و نصب است.

عملکرد پنجره دوجداره کشویی دقیقا شبیه به مدل دو لنگه است. در واقع به جای حرکت عمودی به صورت افقی حرکت می‌کند و باز و بسته می شود.

 

پنجره های دوجداره کشویی بر اساس نحوه باز شدن به دو دسته تقسیم می‌شوند؛

 1. یک لنگه بازشو
 2. دو لنگه بازشو

نحوه ی کارکرد پنجره دوجداره کشویی یک لنگه بازشو:

در این مدل پنجره ها، یکی از لنگه‌های پنجره باز می‌شود و در مدل دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته شدن را به صورت کشویی دارد.

ویژگی مهم پنجره دوجداره کشویی نسبت به نوع لولایی آن، این است که ۲۰ درصد عایق‌بندی کمتر دارد و برای استفاده در مناطقی که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد یا پر سر و صدا و یا با آلودگی هوا و … است، انتخاب مناسبی نیست.

کدام نوع از پنجره دوجداره کشویی، بهتر است؟

بهتر است که برای خرید پنجره دوجداره کشویی، نوعی که یراق آن فولکس واگنی است را انتخاب و خریداری کنید. زیرا این یراق‌ها با عایق‌بندی استاندارد طراحی و ساخته شده اند، بنابراین به شکل قابل توجهی از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کنند. همچنین مدل کشویی در هنگام باز و بسته شدن فضایی را اشغال نمی‌کند، در نتیجه بهترین پنجره دوجداره برای خرید است و طرفداران بسیاری دارد.

 پنجره های آکاردئونی یا تاشو

پنجره های دو جداره آکاردئونی یا تاشو نورگیری فوق العاده زیبایی دارند. این پنجره ها مقدار زیادی نور طبیعی را وارد خانه ها می کنند و حتی می توان از آن ها به عنوان پنجره یا درب تمام قد استفاده شود.

جنس قاب پنجره های دو جداره آتاک از چیست ؟

پروفیل آلومینیومی یکی از مصالح فلزی است که در صنایع ساختمان ‌سازی کاربردهای متنوع و فراوانی دارد. پروفیل آلومینیومی توسط سازندگان سازه های ساختمانی در قسمت‌های مختلف ساخت و ساز، مورد استفاده قرار می گیرد.

البته نوع دیگری از پروفیل‌ها وجود دارد که، در تولید لوله، قوطی، پروفیل درب و پنجره، پروفیل پی وی سی و پروفیل های کرکره برقی کاربرد دارند.

کدام نوع پروفیل برای ساخت پنجره مناسب است؟

پروفیل آلومینیومی، پر مصرفترین پروفیل در ساخت درب و پنجره است. به طور کلی پروفیل های استفاده شده برای ساختن درب و پنجره آلومینیومی ارزان تر از پروفیل های آهنی و گران تر از پروفیل های غیر فلزی هستند و در ساخت پنجره های دوجداره بسیار کاربرد دارند.

مزایا و معایب جنس پروفیل پنجره دو جداره

شما در بخش های ابتدایی این متن، با پنجره‌های دوجداره آشنا شدید و دانستید که پنجره دوجداره چیست.اکنون به بررسی مزایای استفاده از پنجره های دوجداره می پردازیم؛

مزیت‌های پنجره دو جداره فراوانند و کارشناسان دقیق و متبحر شرکت آتاک درب به خوبی مشتریان را از معایب و مزایای محصولات آگاه می کنند. از میان مزیت ها می‌توان به عایق بودن در برابر آلودگی صوتی، گرما و سرما و آب باران و همچنین ایمنی و زیبایی و حتی عدم نیاز به تعمیر برای چندین سال پیاپی اشاره کرد.

اما در صورت عدم استفاده از مواد مرغوب در ساخت پنجره ها قطعا معایبی نیز وجود خواهند داشت و بی تردید این معایب  مشکلاتی به بار می‌آورند

پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا پنجره دوجداره ؟

در بیشتر ساختمان های امروزی پنجره دوجداره (یو پی وی سی)  یا آلومینیومی جایگزین پنجره های فلزی و چوبی گذشته شده اند. استفاده از این پنجره ها توجیه اقتصادی و مقرون به صرفه ای دارد. به همین سبب هر روزه، تمایل به استفاده از آن ها بیشتر می شود.

از مهم ترین ويژگی های این پنجره ها، می توان به وزن سبک، کارکرد عایق گونه در برابر انتقال صدا و دما، نصب آسان و سریع، قیمت پایین تر نسبت به پنجره های چوبی یا فلزی، زیبایی ظاهری بیشتر، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی و….. اشاره کرد.

تفاوت پنجره دوجداره و سه جداره در چیست؟

این که در پنجره‌ی ساخته شده، دو شیشه و یا سه شیشه  به کار رفته باشد، باعث ایجاد پنجره های دوجداره و یا سه جداره شده است. البته توجه به این نکته مهم است که تفاوت‌هایی در اجرا و کارکرد این پنجره ها وجود دارند. در نتیجه ی همین تفاوت ها و اختلافات است که مشتریان را ترغیب می کنند تا پنجره ی ساختمان های خود را با پنجره دوجداره یا سه جداره تعویض نمایند.

پنجره های ضد صدا

به جرأت می توان گفت، بهترین پنجره دوجداره از نظر عایق صوتی پنجره ای است که پروفیل آن ۵ کاناله باشد. معمولاً یراق  چنین پنجره ای دوحالته و ROTO آلمان است، همچنین شیشه آن سه جداره ای بوده و یکی از جداره هایش ۴+۴ لمینیت است و PVB استاندارد دارد .

از مهمترین ویژگی های دیگر این پنجره ها این است که تولید کننده ها استاندارد های ویژه ای برای ابعاد پنجره ها ، تولید و نصب آن ها دارند.

قاب پنجره دوجداره UPVC چه تاثیری بر نمای ساختمان دارد؟

در طراحی این قاب ها زیبایی خاصی برای پنجره ها در نظر گرفته شده است؛ درنتیجه آنها بر زیبایی نمای کلی ساختمان ها تاثیر بسزایی دارند. پنجره های دوجداره مشکلات مربوط به پنجره هایی با قاب آهنی را ندارند، آن ها با گذشت زمان و به راحتی دچار زنگ زدگی نمی شوند و هزینه ی رنگ کاری مجدد برای ساختمان ها به همراه نخواهند داشت.

قاب های upvc مانند عایقی در برابر دما و صدا، جریان الکتریسیته، اشتعال و آتش سوزی هستند.

هر چه تعداد قاب ها یا جداره ها بیشتر باشد، عایق قوی تری در برابر گرمای تابستان و سرمای زمستان و سر و صدای محیط خواهیم داشت.

 هزینه نصب پنجره دوجداره

اصولاً هزینه نصب پنجره دوجداره بر اساس هر متر مربع محاسبه می شود و با توجه به نحوه نصب و نوع متریال مورد استفاده متفاوت است.

نصب پنجره یکی از مهمترین مراحل کار است و باید توسط نصاب حرفه ای و کاربلد انجام شود تا نتیجه ی نهایی مطلوب باشد و نصب نهایی بصورت کاملا استاندارد صورت گیرد . معمولا هزینه نصب پنجره دوجداره بین ۱۰ و ۱۲ درصد قیمت کل پنجره ها محاسبه می گردد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع پنجره دو جداره اتاک چیست ؟

عوامل تأثیرگذار ممکن است تحت تأثیر چندین عامل قرار بگیرد. در زیر به برخی از عوامل تأثیرگذار در قیمت پنجره دوجداره اتاک اشاره میکنم:

 • جنس و کیفیت مواد اولیه UPVC
 • تعداد حفره در پروفیل یو پی وی سی
 • رنگ پروفیل UPVC
 • ابعاد و اندازه درب و پنچره
 • شیشه دوجداره مصرفی
 • چسب درزگیر پنجره در پروفیل UPVC
 • لوازم جانبی و متعلقات

 جنس و کیفیت مواد اولیه UPVC

نوع مواد اولیه استفاده شده در ساخت پنجره های دوجداره، میتواند تأثیر زیادی بر قیمت آنها داشته باشد. مثلاً استفاده از پنجره های دوجداره با قابهای PVC را معمولاً ارزانتر از پنجرههای دوجداره با قابهای آلومینیوم میتوان یافت.

تعداد حفره در پروفیل یو پی وی سی

تعداد حفره در پروفیل UPVC می‌تواند به شکل متفاوتی در پروفیل‌های مختلف وجود داشته باشد. این حفره‌ها به منظور کاهش وزن و هزینه تولید پروفیل‌های UPVC و بهبود عملکرد حرارتی آن‌ها ایجاد می‌شوند.

تعداد حفره در پروفیل UPVC می‌تواند بین ۲ تا ۷ حفره در هر پروفیل باشد. با این حال، تعداد حفره در پروفیل UPVC تنها یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن است و در برخی موارد ممکن است تأثیر چندانی نداشته باشد.

در واقع، عوامل دیگر مانند کیفیت مواد اولیه، ضخامت پروفیل، طراحی و رنگ، سایز و شکل پروفیل و شرکت تولید کننده بیشترین تأثیر را بر روی قیمت پروفیل UPVC دارند. بنابراین، تعداد حفره در پروفیل UPVC تنها یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت آن است .

رنگ پروفیل  UPVC

رنگ پروفیل UPVC می‌تواند به شکل متفاوتی بر روی قیمت آن تأثیرگذار باشد. در واقع، پروفیل UPVC در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود که این رنگ‌ها می‌توانند از جمله رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، طوسی، مسی، آبی و غیره باشند.

استفاده از رنگ در پروفیل UPVC می‌تواند برای شرکت‌های تولیدکننده هزینه‌بر باشد، به عنوان مثال فرایند رنگ‌آمیزی پروفیل UPVC نیاز به تجهیزات و فضای کاری خاصی دارد. بنابراین، در برخی موارد، قیمت پروفیل UPVC در رنگ‌های مختلف به علت هزینه بالاتر تولید، بیشتر از پروفیل‌های سفید رنگ است.

ابعاد و اندازه درب و پنچره بو پی وی سی

متراژ یا ابعاد پنجره دوجداره میتواند تأثیر زیادی بر قیمت آن داشته باشد. معمولاً، با افزایش متراژ پنجره، قیمت آن نیز افزایش مییابد. این امر به دلیل استفاده بیشتر از مواد اولیه، نیاز به تعداد بیشتری قطعات است.

علاوه بر این، پنجره های بزرگتر نیاز به ساختاری قویتر دارند تا بتوانند وزن بیشتری را تحمل کنند و به خوبی عمل کنند. این موضوع میتواند باعث افزایش هزینه ساخت و نصب شود. بنابراین، متراژ پنجره دوجداره یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت آن است و باید در نظر گرفته شود که پنجرههای بزرگتر اغلب قیمت بیشتری دارند.

 نوع شیشه دوجداره مصرفی

نوع شیشه مورد استفاده در پنجره های دوجداره نیز تأثیر مهمی در قیمت آنها دارد. شیشه های دوجداره با ابعاد و ضخامت  با عملکرد حرارتی و صوتی به طور معمول قیمت بیشتری نسبت به شیشه های معمولی دارند.

 نوع بازوی باز و بسته شدن یراق آلات

پنجره های دوجداره میتوانند یراق الات تک حالته و دو حالته باشند.  درب و پنجره هایی که با سیستم یراق ترک عرضه میشوند، ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند .

 لوازم جانبی و متعلقات

برخی از پنجرههای دوجداره ممکن است همراه با لوازم جانبی و متعلقات مانند دربهای پنجره، پنل ها ، شیدرها و پردهها عرضه شوند. هزینه این لوازم جانبی نیز میتواند به قیمت پنجره ها اضافه شود.

نوع پروفیل یو پی وی سی

پروفیل های سری ۶۰ و ۷۰ به عنوان سری های  معمولی استفاده می شوند. این اعداد عرض سطح مقطع پروفیل را نشان می دهند که در پنجره دوجداره استفاده می شود. سری ۶۰ به معنای پروفیل با عرض سطح مقطع ۶۰ میلی متر است. هر چه عرض سطح مقطع پروفیل بیشتر باشد، وزن پروفیل و در نتیجه قیمت درب و پنجره دوجداره افزایش می یابد.

در پنجره های UPVC کشویی، سری های ۶۰ و ۷۰ وجود ندارند و  بایستی  از سری  پروفیل های  تک ریل و یا جفت ریل استفاده شود.

 چسب درزگیر پنجره در پروفیل UPVC

چسب درزگیر  درب و پنجره یو پی وی سی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از نفوذ آب و هوا و گرد و غبار به داخل فضای داخلی محافظت کند. این نوع چسب به طور معمول در جایگاه هایی مانند درزهای میانی و پایانی پنجره و در محل اتصال پنجره به دیوار استفاده می شود.

با توجه به این که استفاده از چسب درزگیر  مانند چسب سیلیکونی  یا چسب ماستیک با کیفیت و مناسب در پنجره های UPVC باعث کاهش نفوذ هوا و آب شده و در نتیجه بهبود عملکرد حفاظتی و سازگاری با محیط زیست پنجره می شود، قطعاً قیمت نهایی پنجره تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

با این حال، میزان تأثیر قیمتی چسب درزگیر در نهایت به کیفیت و نوع چسب استفاده شده، مدل و برند پنجره و همچنین شرایط بازار و منطقه قرارگیری پنجره وابسته است.

محاسبه قیمت پنجره دوجداره بر اساس جنس پروفیل

برای محاسبه قیمت پنجره دوجداره بر اساس جنس پروفیل، لازم است که ابتدا انواع مختلف پروفیل‌های پنجره را بشناسیم. پروفیل‌های پنجره  معمولاً از جنس یو پی وی سی، آلومینیوم هستند. هر کدام از این جنس‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

 برای محاسبه قیمت پنجره دوجداره با پروفیل UPVC، باید به ابتدا اندازه پنجره را اندازه‌گیری کرده . در بازار قیمت پروفیل UPVC معمولاً بر اساس هر متر مربع است. با توجه به نوسان دلار نمی توانیم در حال حاضر  قیمت ثابت نرخ داده شود و  به این قیمت باید هزینه‌های دیگری مانند قیمت شیشه، قیمت اتصالات و قیمت نصب را هم اضافه کرد.

قیمت پروفیل آلومینیوم بستگی به نوع پروفیل و ضخامت آن دارد. به طور کلی، قیمت پروفیل آلومینیوم از بر اساس هر متر مربع شروع می‌شود.

سخن پایانی

البته لازم به ذکر است که در صورت صرف هزینه ی بیشتر و خرید یک پنجره دوجداره استاندارد و بهتر شما می توانید از افزایش خیلی از هزینه های دیگر مثل هزینه گاز مصرفی ، هزینه نظافت خانه ، هزینه شستشو پرده ها و… جلوگیری کرد. همچنین پنجره های بهتر، عایق مناسب تری در برابر انتقال سر و صدای محیط بیرون به داخل خانه هستند. بی تردید پنجره ی مناسب تر و بهتر سر و صدای داخلی منزل را نیز به راحتی به بیرون از خانه منتقل نمیکند و بدین صورت علی الخصوص در آپارتمان ها حریم خصوصی افراد بهتر حفظ می شود.