اجزای درب ضد سرقت

اجزای درب ضد سرقت کدامند؟

Security Door یا درب های امنیتی دارای انواع مختلفی هستند مانند: درب ضد سرقت، درب ضد حریق، درب ضد آب و درب ضد گلوله. درب ورودی ساختمان اولین چیزی است که نظر فرد را به خود جلب می کند و باید علاوه بر زیبای ظاهری به گونه ای باشد که از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری کند. همیشه سارقان به دنبال یک راه ساده برای ورود به خانه هستند و درب ورودی اولین جایی است که با آن روبه رو می شوند.

یکی از انواع درب امنیتی درب ضد سرقت است که از ورود سارق به ساختمان جلوگیری می کند. طبق تحقیقات انجام هر سارق فقط چند دقیقه برای باز کردن درب زمان صرف می کند و اگر نتواند درب را باز کند برای جلوگیری از شناسایی شدن محل را ترک می کند.

ساختار درب ضد سرقت

درب‌های ضد سرقت باید مقاومت بیشتری را در برابر نفوذ غیر مجاز داشته باشند و برای این منظور باید دارای بدنه و ساختار مستحکم و همچنین قفل باکیفیت و ضد سرقت باشند. ساختار و جنس درب، چارچوب، لولاها و قفل درب‌های ضد سرقت باید همگی دارای ویژگی‌های خاص و استحکام کافی باشند.

دیدن متن کامل مقاله  تشخیص درب ضد سرقت اصل از قلاب ؟

ساختار نوع درب‌های انتخابی بر اساس مکان مورد استفاده، متفاوت است؛ اما به طور کلی این درب‌ها باید در برابر برش، اهرم و شیوه‌های معمول باز کردن قفل مقاوم باشند. ساختار بدنه‌ی این درب‌ها از چند لایه تشکیل می‌شود؛ جنس لایه داخلی عموما از فولاد است که با لایه‌ی بیرونی از جنس MDF، HDF، فلز و یا پی‌وی‌سی پوشانده می‌شود. همچنین فضای خالی میان لایه‌ها نیز به‌وسیله‌ی مواد عایقی چون پشم شیشه یا ابر پر می‌شود تا خاصیت عایق حرارتی و صوتی درب افزایش یابد.

 

ساختار درب ضد سرقت

علاوه‌بر جنس خاص و مستحکم، ساختار درب‌ ضد سرقت نیز باید به‌نحوی باشد تا در برابر روش‌های معمول باز کردن درب توسط سارقان، تا حد زیادی مقاوم باشد. برای مثال لولاهای این درب‌ها از بیرون باید پنهان باشند و جایی برای قرار دادن اهرم وجود نداشته باشد.
پنل و رویه مهمترین جز تشکیل دهنده زیبایی درب

روکش درب که بخش قابل دیدن آن از بیرون است، از جنس‌های مختلف و در طرح‌های گوناگون ساخته می‌شوند. رویه‌ی بیرونی درب معمولا با روکش چوب طبیعی، PVC، MDF، HDF، فلز و حتی شیشه ساخته می‌شود. هر کدام از این اجناس نیز دامنه‌ی طراحی و ابزارخوری مخصوصی دارند.

درب ضد سرقت کلاسیک عموما با روکش PVC یا HDF پوشانده می‌شدند اما امروزه درب ضد سرقت مدرن عموما با روکش چوب طبیعی و برجسته، جلوه‌ها را دارند. البته روکش برخی از درب‌ها نیز با تلفیقی از چوب و شیشه ساخته می‌شوند که در برخی اوقات زیبایی دوچندانی دارند. همچنین رویه‌های فلزی با رنگ کوره‌ای بیشترین مقاومت را از لحاظ ضربه دارند.

دیدن متن کامل مقاله  چرا اتاک درب ضد سرقت ارزان تولید نمیکند ؟

قطعات و اجزای درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت

در حال حاضر بیشتر از قفل هوشمند برقی و یا الکتریکی در ساخت درب ضد سرقت استفاده می کنند و قفل جز اجزای اصلی درب ضد سرقت است. دلیل محبوبیت قفل های هوشمند این است که شما می توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود آن را کنترل کنید و برای باز کردن در باید کلید الکترونیکی داشته باشید.

لولا درب ضد سرقت

لولا درب ضد سرقت جز اجزای مهم است. دلیل این امر این است که لولای درب ضد سرقت از داخل و خارج پنهان است و سارق نمی تواند به راحتی درب را باز کند. تعداد لولای بکار رفته در درب ضد سرقت ۴ عدد است و زمانی قابل مشاهده است که درب تا ۹۰ درجه باز شود. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که جنس لولای انتخاب شده باید مرغوب باشد تا بتواند وزن درب ضد سرقت را تحمل کند.

چشمی:

شما می توانید با استفاده از چشمی که یک لنز کوچک است فردی که بیرون است را ببینید.

ورق فلز در لایه میانی درب:

در واقع می توان گفت ورق فولادی جز اجزای خاص درب ضد سرقت است. این ورقه ضخامتی به اندازه ۱/۵ میلی متری دارد و در لایه میانی درب قرار می گیرد. نقش این لایه این است که از شکسته شدن درب جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد سارق به راحتی وارد منزل و یا محل کار شما شود.

لایه عایق:

یک لایق عایق تک صوتی و حرارتی از جنس پشم سنگ، پلی اورتان و یا پلی استایرن است و جز اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت است. این لایه نقش بسیار زیادی در عایق شدن درب در برابر حرارت و صدا و …. دارد.

دیدن متن کامل مقاله  درب ضد سرقت ترک اصل را چطور می توان تشخیص داد؟

چهارچوب درب یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت

چهارچوب درب ضد سرقت:

برای ساخت چهارچوب درب ضد سرقت از یک ورقه فلزی با ضخامت ۱/۵ الی ۲ میلی متر و عرض ۷ سانتی متر استفاده می کنند که باعث استحکام بخشیدن به درب می شود. برای افزایش مقاومت چهار چوب درب معمولاً قبل از کار گذاشتن، آن را با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ می کنند و در دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند. باید به این نکته توجه کنید بهترین نوع چهارچوب درب ضد سرقت از جنس آهن و یا فولاد است و ضخامت آن باید ۱۸ سانتی متر باشد.

دستگیره درب ضد سرقت:

اگر دستگیره نباشد شما نمی توانید درب ضد گلوله را باز و بسته کنید. بنابراین دستگیره جز اجزای اصلی درب ضد سرقت است. قبلاً جنس دستگیره درب چوب و یا فلز بوده است اما امروزه تولید کنندگان سعی می کنند دستگیره های بهتر و زیباتری را تولید کنند تا بتوانند نظر مشتریان را به خود جلب کنند.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *